Home » שאלות נפוצות – חוק סיעוד, עובדת זרה, העסקת עובדי סיעוד

שאלות נפוצות – חוק סיעוד, עובדת זרה, העסקת עובדי סיעוד

אנו מעסיקים עובדת זרה שנכנסה להריון. האם ניתן לפטרה?

עובדת זרה שנכנסה להריון זכאית למלוא הזכויות המוקנות לעובדות בהריון בהתאם לחוקי העבודה בישראל. לפיכך, לא ניתן לפטר עובדת זרה שנכנסה להריון. עובדת זרה שילדה זכאית לשלושה חודשי חופשת לידה שגם במהלכן לא ניתן לפטרה.

איך ניתן לקבל עובדת זרה לסבתא אשר שוחררה מבית חולים וקשה לה להסתדר לבד?

המוסד לביטוח לאומי קבע מספר מבחנים אשר יש לעמוד בהם על מנת לקבל היתר העסקת עובד זר לתחום הסיעוד. אם סבתך זקוקה לעזרה של עובדת זרה יש לבדוק האם אתם עומדים בתנאים. להרחבה – תנאים לקבלת היתר העסקת עובד זר.

שאלות נפוצות

מהם השירותים אותם ניתן לקבל במסגרת חוק סיעוד?

חוק סיעוד מקנה את הזכות לקבל גמלת סיעוד אשר הינה גמלת שירותים – הקשיש יכול לבחור לקבל שירותים שונים ולא תשלום כספי. השירותים אותם ניתן לקבל הם: מטפל ישראלי סיעודי, חיתולים למבוגרים, ביקור במרכז יום לקשיש, מוקד מצוקה, שירותי כביסה ומכבסה, מימון משכורת מטפל סיעודי זר, שירותי סיעוד שונים.

אודה על קבלת מספר הטלפון של ה"אגודה לשירותי בריאות הציבור", המבצעת הערכת תלות לצורך קבלת היתר להעסקת עובד זר סיעודי

האגודה לבריאות הציבור כבר אינה מבצעת מבחני תלות עבור המוסד לביטוח לאומי. משרד התמ"ת מבצע את מבחני התלות לשם קבלת היתר העסקת עובד זר סיעודי עבור המבקשים אשר אינם זכאים לקבל גמלת סיעוד עקב גובה הכנסותיהם.

אבי מאושפז בשל מצבו בבית סיעודי. מי קובע את גובה התשלום בגין שהותו שם. האם משרד הבריאות או הבית הסיעודי?

גובה התשלום בבית סיעודי נקבע על ידי הנהלת המקום – מדובר בשרות פרטי וכל מוסד יכול לקבוע תעריף כרצונו בהתאם לתנאי הביקוש וההיצע.

קשישים שמשרד הבריאות משלם עבורם (קוד) – התעריף לבית האבות נקבע על ידי משרד הבריאות וכולל תרופות, חיתולים למבוגרים ומכלול השירותים במקום.

האם קיימת תקרת הכנסות לקבלת גמלת סיעוד?

קיימת תקרה להכנסות זוג קשישים או קשיש/קשישה יחידים כדלקמן:

ליחיד: המשכורת הממוצעת אשר עומדת היום (שנת 2009) על סך של כ- 7,928 ש"ח לחודש.

לזוג: פעם וחצי המשכורת הממוצעת – סך של 11,892 ש"ח לחודש.

הכנסה זו כוללת פנסיה, גימלה, הכנסה כשכיר או כעצמאי, שכר דירה וכן קצבת זקנה או קצבת נכות של בן זוג.

במידה וההכנסה עברה את התקרה (לזוג או ליחיד) יהיו הם זכאים לגמלה מופחתת בסך 50%.

מעבר לפעם וחצי מהתקרה אין זכאות לגמלת סיעוד.

האם עדיף לקשיש להשאר בביתו או לעבוד למוסד?

רבים שואלים מהם פתרונות הדיור עבור בני משפחתם – קשישים או מבוגרים. האם דיור מוגן מהווה פתרון טוב או שמא בית אבות לעצמאים או תשושים מתאים יותר. אין המדובר על זקנים במצב סיעודי או תשוש נפש שלהם יש להתאים בית אבות סיעודי או בית אבות לתשושי נפש.

כיום קיימת האפשרות להעסקת מטפל סיעודי – הן במסגרת חוק סיעוד ואפשרות העסקת מטפל ישראלי במשרה חלקית או העסקת מטפל זר – סיעודי במשרה מלאה. העסקת מטפל (בין אם ישראלי או זר) מהווה פתרון טוב לקשישים המעוניינים להשאר בביתם, תוך קבלת עזרה בפעולות היומיומיות בבית ועזרה בטיפול בקשיש.

מבחינה חברתית, ישנן יתרונות לשהייה במוסד – בין אם דיור מוגן או בית אבות. יש לציין שמעבר מהבית למוסד, פוגע בעצמאות הקשיש אולם מאפשר לו קיום פעילות חברתית עם סביבה בגיל הזהב, דבר שלרוב נמנע בהשארות בבית עם מטפל סיעודי. מגוון בתי האבות ומסגרות הדיור המוגן מאפשר התאמה בין אופי הקשיש לסוג הפתרון המתאים לו. קיימים בתי אבות קטנים ומשפחתיים ומוסדות עם מאות מטופלים. כמו כן יש לבדוק את מצבו התפקודי והקוגניטיבי של המבוגר להתאמה טובה של פתרון הדיור.

אמי ניצולת שואה ונמצאת במחלקה לתשושי נפש (אלצהיימר) – האם היא זכאית למימוש 9 שעות סיעוד לניצולי שואה?

שעות סיעוד נוספות לניצולי שואה ניתנות למי שזכאי לקבל גמלת סיעוד. אימך שוהה במחלקה לתשושי נפש – ולכן לא זכאית לקבל גמלת סיעוד כמו גם שעות סיעוד לניצולי שואה.

מה ההבדל בין אלצהיימר לדמנציה?

לאחרונה פנו אלינו בשאלה לגבי ההבדל בין אלצהיימר, דמנציה, שיטיון סניליות או סנילי ומי מהם נחשב תשוש נפש. דמנציה היא תסמונת שמאופיינת בפגיעה ביכולת השכלית וגורמת לליקויים משמעותיים ביכולת התפקוד החברתית, תעסוקתית ואף לפגיעה ביכולת לנהל חיי יום יום תקינים. לרוב חלה הידרדרות במצב החולה במהלך הזמן.  דמנציה או שיטיון בעברית, היא מושג כללי למגוון מחלות הכוללות בין היתר אלצהיימר, פגיעה מוחית לרבות שבץ מוחי, פרקינסון וכן מחלות רבות.

למעשה קל יותר לאבחן דמנציה מאשר את הסיבה לה. בתחילה קשה להבחין בסימני הדמנציה מאחר והשינויים באישיות או בהתנהגות קלים והחולה נוטה להסתירם. עם התקדמות תהליך הדמנציה הסביבה הקרובה ובני משפחתו של החולה מבחינים בפגיעה ובשינוי ההתנהגות / תפקוד של החולה. כאשר קשיש סובל מדמנציה הוא נחשב תשוש נפש וזקוק להשגחה מיוחדת בין על ידי מטפל סיעודי צמוד או השגחה – מוסד סיעודי לתשושי נפש ובמקרים רבים במחלקות סגורות.

מהו דיור מוגן סיעודי?

דיור מוגן סיעודי – אין חיה כזאת. דיור מוגן מיועד למבוגרים במצב תפקודי עצמאי – כלומר אנשים אשר מתפקדים בכוחות עצמם ללא צורך בסיוע או עזרה. מוסדות דיור מוגן אינם מקבלים קשישים סיעודים או הזקוקים למטפל (בין אם עובד זר או מטפל לפי חוק סיעוד). הבעיה מתעוררת כאשר דיירים בבית דיור מוגן הופכים לתשושים וזקוקים לעזרה.

במקרה כזה, מקומות רבים ממליצים או כופים יציאה מהמקום – הם אינם מעוניינים לפגוע בתדמית הבריאה והחיונית של דיירי המקום ובכך להרתיע לקוחות פוטנציאלים אחרים. יש לקחת זאת בחשבון כאשר בוחרים דיור מוגן. ברוב בתי הדיור המוגן יש מחלקה סיעודית אולם רוב הדיירים אינם הופכים להיות במצב סיעודי אלא בשלבי ביניים – תשושים.

יש לבדוק האם המוסד מאפשר הבאת עובד/מטפל זר סיעודי או מטפל ישראלי למקום. אנו ממליצים לא להתעלם מבעיה זו ולבחון השתלבות גם בטווח הארוך במקום המגורים החדש.

מהו תעריף נסיעה במונית לקשישים סיעודים – נכים – נזקקי כסא גלגלים?

בעקבות מספר תלונות שהגיעו אלינו בנוגע לגביית תשלום נוסף עבור כסא גלגלים (לעיתים נהגי המוניות קוראים לזה: תשלום עבור מטען / כבודה / חבילה) ותלונות על סרוב להסיע מבוגרים או נכים בכסא גלגלים, מצורפת הנחיה של משרד המשפטים לגבי איסור גביית תעריפים מופקעים מאנשים המתניידים בכסא גלגלים בעת הספקת שרות מוניות.

מומלץ, לתת לכל הזקוק לכסא גלגלים עותק מההוראה, כך שיוכל להתמודד עם דרישת תשלום מופקעת של נהג מונית

הקישור הבא נפתח כקובץ וורד וניתן להדפסה בקלות

אבי סובל מבריחת שתן – האם הוא מוגדר סיעודי?

קשיש הסובל מבריחת שתן בלבד אינו מוגדר סיעודי – בריחת שתן הינה תופעה נפוצה. מומלץ לפנות לרופא על מנת לבדוק דרכי טיפול וכן לשתמש במוצרי ספיגה שונים אשר מאפשרים עצמאות מלאה, ביטחון ואף אינם מורגשים – כדוגמת חיתולים למבוגרים. ניתן להשיג חיתולים למבוגרים בכל בית מרקחת או בחנויות לגיל הזהב – כגון נוח או טלפארמה המאפשרים קניה דרך האינטרנט.

חיפושים נפוצים ברשת האינטרנט:

בית אבות, ביטוח סיעודי זול, בתי אבות, חיתולים למבוגרים, גיל הזהב, מרכז מידע לקשיש, קוד ממשרד הבריאות, עובדים סיעודיים, מרכז מידע לגיל הזהב, משכנתא הפוכה, תעודת תושב ותיק, אי שליטה, בית אבות סיעודי, אי שליטה בסוגרים, מיני מנטל, קיצבת זיקנה, שתן, נפילות קשישים, החלמה, משכנתה הפוכה, בית מוגן, עצמאים, למען הקשיש, ניהול בתי אבות, בתי אבות במרכז, תעודת תושב ותיק, גימלת סיעוד, מרכז מידע, מוסדות להחלמה, קוד בית אבות, הגדרת הקשיש, גמלת סיעוד, בית מוגן, נפילות, מוצרי ספיגה, מאמר, מטפל, תשושים, מצב סיעודי, סיעודי מורכב, ביטוח סיעוד, חוק סיעוד, תשושי נפש, אלצהיימר, מחלת האלצהיימר, מטפלת זרה, בתי חולים סיעודיים, קשישים כתבות, זקנה, השמה לבתי אבות, נפילות אצל קשישים, מרכז לתשושי נפש חולי האלצהיימר, מאמרים, מטפלות זרות סיעודיות, טיפול סיעודי, בית חולים, דיור מוגן באזור הצפון, משען, הנחה לקשישים, מוסד סיעודי, תפרחת החיתולים, פגיעה בזיכרון, עובד זר, עובד סיעודי, דמנציה, מעון יום למבוגרים, הכוונה בתי אבות, החלמה, בית גיל הזהב, בית הורים, מעון קשישים, שיקום, פנסיה, מטפל סיעודי, תל אביב, חיפה, הצפון, בצפון, ירושלים, חדרה, רעננה, פתח תקוה, ראשון לציון, רחובות, באר שבע, רמת גן, גבעתיים, מחלקה סיעודית בירושלים, לסיעודים, דור, גרונטולוגיה, גימלאי, תעודת תושב ותיק, סעודי, טבעון, קריות, נהריה, עכו

 

תגיות
גיל הזהב

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715427

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר