Home » עידכונים » כתיבת צוואה

כתיבת צוואה

הצוואה הינה למעשה כלי בו ניתן באופן חוקי לחלק את נכסי הנפטר לאחר מותו. חוק הירושה מבכר את קיומה של צוואה, המשקפת ברוב המקרים את רצון הנפטר בצורה מיטבית יותר על פני כללי הירושה על פי דין. כתיבת צוואה

הרציונל העומד מאחורי הצוואה הינה הבטחת חופש הבחירה האישי של הנפטר הנקרא "המצווה" אשר מעוניין להוריש את נכסיו השונים לאנשים או לגופים שיחפוץ על פי רצונו החופשי. הצוואה היא למעשה אקט אישי פרטי ולכן אין אפשרות להעביר זכות זו לאדם אחר לשם קבלת ההחלטה.

מדוע לכתוב צוואה?

כיום בעולם המתפתח של ימינו, מתעוררות שאלות חדשות לבקרים בנוגע לבעלות על קיומם של נכסים שונים ועל זהותם. ריבוי קטגוריות הנכסים בעולם המודרני ועליית השיח המשפטי, העלו את חשיבותה של כתיבת הצוואה אל תוך עולם מתחדש זה. כך שלמעשה, אדם החי בחברה של ימינו ומעוניין כי נכסיו יועברו ליורשיו בדרך הבטוחה ביותר ללא סיכונים ומחלוקות, זקוק לצוואה שתשקף מבחינה משפטית ותיתן תוקף לרצונותיו על דרך ההורשה. כתיבת צוואה הינו מעשה אחראי ושקול אשר צופה פני עתיד ומומלץ לכל אדם ובכל גיל. אומנם על פי רוב, אנשים ונשים מן המגזר השלישי דומיננטיים יותר בשוק כתיבת הצוואה, אך לא רק.

חשיבותה של כתיבת צוואה

חשיבותה המרכזית של כתיבת צוואה מקבלת משנה תוקף לאור בחינת ההסדר החוקי כפי שבא לידי ביטוי בחוק הירושה הישראלי. כך למעשה, במקרים בהם לא נכתבה צוואה, חלים כללי ירושה על פי דין. כללים אלו מסווגים את קבלת הצוואה תחת פרמטרים מסוימים הנקבעים על פי שיקולי מדיניות ומעגלי קרבה.

לא אחת, פרמטרים אלו אינם עולים בקנה אחד עם רצונו של המצווה ומביאים לידי תוצאות אבסורדיות כמו למשל אי תשומת לב לדיוק על כללים צורניים מהותיים בכתיבת צוואה, יכול להביא לביטולה או לפרשנותה בצורה שתעביר את רכוש הצוואה לקרובי משפחה על פי דין בניגוד לרצונו של המצווה. בכדי להימנע ממצבים לא נעימים אלו, מומלץ לכתוב צוואה מפורטת ומדויקת בליווי משפטי צמוד, אשר יבטיחו את מימושו המלא של רצון הנפטר.

מעבר לכך, גם במקרים בהם מובע רצון ואין התנגדות על פי כללי הירושה על פי דין, לעיתים לא רחוקות מתעוררות בפני בית המשפט שאלות פרשנות רבות אשר היו יכולות להימנע באם הייתה נכתבת צוואה מפורטת וברורה.

בעיות העלולות להיגרם עקב אי כתיבת צוואה

מעבר להקפדה על כתיבת צוואה כיאות, אי כתיבת צוואה כלל וכלל יכולה לסכן את רצונו של המצווה. במקרים בהם לא נכתבה צוואה, חוק הירושה תופס את מקומו של רצון המצווה ומחלק את הרכוש על פי כללי מדיניות כלליים שנקבעו בחוק אשר לא בטוח שיתאימו לרצונו של המצווה הספציפי.

אי כתיבת צוואה גורמת לחוסר סדר לאחר מותו של המצווה, ומעלה חשש להיתקלות משפטית במקרים של מסמכים סותרים. כיום ישנם אלמנטים רבים אשר דורשים הסדרה מוקדמת של המצווה לשם סיווגם כחלק מהעיזבון או שלא, וכתיבת צוואה מאפשרת הסדרה מבנית של מכלול הרכוש והנכסים שיחולקו באופן הראוי והקרוב ביותר לרצונו של המצווה.

חשוב לדעת כי לעיתים קרובות קורים שינויים שונים במציאות ובמערכות היחסים אשר קשה לצפותן ולהעריכן כראוי ללא כתיבת צוואה. לא אחת, אנשים בקשרים קשים עם המוריש זכו בחלקים נרחבים מן הירושה בניגוד כמובן לרצונו של המנוח, רק עקב אי כתיבת צוואה או אי כתיבתה כראוי. כתיבת צוואה מונעת מראש סכסוכים משפחתיים ומחלוקות רבות הנקרות לבית המשפט מדי יום עקב אי כתיבת צוואה.

לסיכום ומסקנות

כתיבת צוואה הינו הליך מרכזי וחשוב במערכת דיני הירושה בישראל, על כן, לשם הבטחת רצונו של המוריש לחלק את נכסיו כפי רצונו בטרם מותו, מומלץ לערוך צוואה מסודרת המפרטת את מכלול הרכוש העומד לחלוקה. כמו כן הליך כתיבת הצוואה עצמו מומלץ להיכתב לא באופן שרירותי, אלא לאחר שיקול דעת וייעוץ משפטי צמוד.

רקפת שפיים מרדכי, עו"ד

עורכת דין רקפת שפיים מרדכי, עוסקת בתחום הגיל השלישי ובתחום של דיור מוגן בפרט. עו"ד שפיים מרדכי שימשה בעבר כיועצת משפטית של אחת מרשתות הדיור המוגן הגדולות בישראל, וכיום יסדה משרד פרטי המלווה דיירים במשא ומתן מול בית הדיור המוגן ואף לאחר כניסתם. [email protected]

הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה ו/או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

כל הזכויות במאמר זה שמורות לעו"ד רקפת שפיים מרדכי  ואין לעשות בו כל שימוש לרבות העתקתו או הפצתו.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715427

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר