Home » עידכונים » אימון אישי כדרך התמודדות עם אלצהיימר

אימון אישי כדרך התמודדות עם אלצהיימר

לאחרונה התוודענו למושג חדש שהפך במהרה לטרנד במדינתנו הקטנה – "אימון אישי". זאת בעיקר הודות לתוכנית טלוויזיה שמטרתה העיקרית היא אמנם עשיית רווח כלכלי מפרסומות, אך אל לנו להתעלם מהתועלת הנלווית שלה. תועלת זו היא, פרט כמובן לאותן משפחות אשר זכו לאימון אישי בחינם, היא הבאתו של המושג "אימון אישי" לתודעתינו.

אימון אישי כדרך התמודדות עם אלצהיימר

אם כן מהו אימון אישי? זאת נסביר בהמשך, אך בכלליות ניתן לומר כי אימון אישי היא שיטה המאפשרת למתאמן לשפר את חייו ואורחותיו בשלל נושאים, החל מנושאים פוליטיים וכלכליים, וכלה ביחסים בין אישיים, בין משפחות בכלל ובני זוג בפרט. כמו כן ביכולתיו של אימון אישי נכון, שנעשה ע"י מדריך מיומן  לסייע למשפחות שלמות להתמודד עם בעיות שונות– התמודדות עם בעיות כלכליות (כדוגמת תוכנית הטלוויזיה), התמודדות עם בעיות בין-אישיות ואף בהתמודדות עם הקשיים הנלווים למחלות קשות של בני משפחה.

מהו אימון אישי?

אימון אישי הוא שיטה שפותחה בראשיתה על ידי מנהלים בחברות גדולות שרצו לשפר את יכולות הניהול שלהם, תוך שימוש במאמן אישי שיעץ להם על דרכי הפעולה אפשריות ועל שיטות לקבלת החלטות נכונה.

תוכנית אימון אישי מאפשרת בעצם לכל אדם לשפר את עצמו בתחומים בו הוא חש צורך בשיפור עצמי על פי קריטריונים שהוא יקבע בעצמו עם המאמן.

יעדיו של האימון האישי נקבעים על ידי המתאמן בעזרתו של המאמן, ומשם הדרך לתוכנית פעולה היא קצרה. תפקידו של המאמן הוא להכווין את המתאמן להשגת כלל היעדים שנקבעו בתוכנית הפעולה, לתמוך בו ולהיות לו אוזן קשבת.

המטרה הסופית היא לתת למתאמן כלים להתמודד עם הקשיים האישיים שלו כפי שנקבעו ביעדי האימון, לתת לו בטחון עצמי והצלחה בתחום בו בוצע האימון, כך ששירותיו של המאמן לא יהיו דרושים יותר בתום תקופת האימון.

בין המאמן והמתאמן יש קשר רציף – שיחות טלפון והודעות דואר אלקטרוני על בסיס יומי, ובד"כ פגישה שבועית אחת.

אימון אישי – התמודדות עם בן משפחה חולה

לדוגמא, מחלת האלצהיימר הפוגעת בבן משפחה עושה זאת באיטיות. תחילה החולה מתקשה להיזכר בפרטים מחייו, ולאחר מכן מתקשה להיזכר בפרטים מהעת האחרונה. בדרך כלל בני המשפחה מייחסים תופעה זו לגילו המופלג של בן המשפחה, ואכן לעתים זהו המצב.

הכחשה זו גורמת לעתים לאיבחון מאוחר במחלה, מה שמוסיף להרגשתם של בני המשפחה כאילו נחתה עליהם צרה כרעם ביום בהיר, בעוד הכתובת הייתה על הקיר כבר זמן מה.

תחושות אלו עלולות להוביל ל"תגובות אוטומטיות" כלפי החולה, תגובות מהרגשות הקשים של בני המשפחה ולא מהמחשבה על טובת החולה, חוסר סובלנות וחמלה שלא במתכוון (כיוון שכמו בכל מחלה קשה – החולה סובל במישור הפיזי, בני משפחתו סובלים במישור הנפשי) ולפגיעה בתא המשפחתי הצר יותר כתוצאה מהלחץ שנוצר עקב הדרישות החדשות וההתנהגות הבלתי צפויה של החולים במחלה.

בנוסף, על בני המשפחה להעניק לחולה טיפול סיעודי. בין אם הוא נעשה על ידי עובד זר, מטפלים בבית אבות או טיפול סיעודי על ידי בן משפחה, על המשפחה להתמודד עם הבחירה ועם המצב החדש אליו נקלעו.

אימון אישי מומלץ – להתמודדות עם בן משפחה חולה אלצהיימר נועד לתת מענה לבני המשפחה בשטח החדש והלא מוכר של התמודדות עם חולה. השונה בשיטת האימון הזו הוא אפשרות שילוב של כלל בני המשפחה כמאומנים החדשים, בשונה מאימון של אדם בודד. תכליתו של האימון הוא לתת כלים לכלל בני המשפחה להתמודד עם השאלות והבעיות שאיתם הם נתקלים במציאות החדשה.

האימון האישי יסייע לבני המשפחה למצוא בכוחות עצמם את הדרכים להקל על החולים ועל עצמם בהתנהגות נכונה אחד עם השני, מציאת דרכים להתמודדות כללית על מנת לאפשר איכות חיים טובה גם לחולה וגם לבני המשפחה מכלל הדרגות, שכאמור גם הם נפגעים במקרים אלו.

כל זאת, ממש כמו באימון אישי של אדם יחיד, בני המשפחה יקבעו לאן ירצו להגיע, ואילו המאמן יסייע לבני המשפחה להשגת מטרות אלו.

מעוניינים במידע נוסף לגבי אפשרויות אימון אישי בנושא זה? פנו אלינו עכשיו

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715427

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר