Home » עידכונים » זכויות העובד הזר

זכויות העובד הזר

עובד סיעודי זר זכאי למלוא התנאים בחוקי העבודה הישראלים וכל חוקי העבודה תקפים לגביו.

למרותע שהעובד הזר מועסק לרוב בבית הקשיש, אשר אינו מעסיק עובדים נוספים ולרוב אינו מודע לזכויות העובדים בישראל יש לתת לו את הזכויות סוציאליות שלהן זכאי כל עובד.

זכויות העובד הזר

בסיס המשכורת

לפי החוק והפסיקה, משכורת הבסיס לעובד הזר הוא לפי שכר המינימום בישראל. מועד תשלום השכר הוא עד ל-9 לכל חודש עבור החודש שעבר.

מאחר ועובד זר נמצא בבית מעסיקו כ-24 שעות ביממה, בעבר נקבע בפסיקה כי בנוסף לשכר הבסיס העובד זכאי לקבל תמורת שעות נוספות גלובליות בשיעור של 30% ממשכורת הבסיס (שכר המינימום). כיום, על עובד זר התובע תשלום עבור שעות נוספות להוכיח מתכונת עבודה הכווללת שעות נוספות.

יש לציין שבמקרים מיוחדים ניתן לסטות מכלל זה, ומומלץ לקבל יעוץ מקצועי על מנת לבדוק מהו השכר לו זכאי העובד.

לרוב, העובד הזר מעביר את רוב משכורתו לארץ מולדתו, והוא מעדיף לקבל את המשכורת במטבע זר (דולרים). קבלת המשכורת בשקלים גורמת להפסד של מספר אחוזים הנובעים מהפרשי שער והמרה ולכן יש לסכם עם העובד מראש את מטבע תשלום המשכורת.

להלן ריכוז הזכויות והתנאים הסוציאלים הנוספים להם זכאים עובדים זרים. במאמר נוסף נפרט ניכויים אשר ניתן לנכות משכרו של העובד.

חופשה שנתית

בהתאם לחוק חופשה שנתית העובד זכאי לקבל שבועיים מדי שנה. הזכאות לנצל את ימי החופשה הינה לאחר תום כל שנת עבודה אצל המעביד. אין אפשרות לפדות ימי חופשה בכסף כל עוד העובד מועסק אצל הקשיש. ניתן לפדות ימי חופשה רק במידה ובמועד הפסקת העבודה של העובד הזר אצל המעסיק נותרו לעובד ימי חופשה לא מנוצלים.

דמי הבראה

בסך 5 ימים בשנה. הזכאות לקבלת דמי הבראה נוצרת רק לאחר השלמת שנת עבודה מלאה.מדי שנה (בסמוך לסוף חודש יוני) מתפרסם גובה דמי ההבראה לאותה השנה. יש לציין כי במידה והעובד לא השלים שנת עבודה הוא לא זכאי לקבל דמי הבראה כלל.

ימי מחלה

כל עובד זכאי לקבל 1.5 ימי מחלה לכל חודש עבודה. לפיכך לכל שנת עבודה זכאי העובד לקבל 18 ימי מחלה. התשלום ליום מחלה כאחוזים מהתשלום היומי המלא לו זכאי העובד הינו:

0% ליום המחלה הראשון

37.5% ליום המחלה השני והשלישי

75% ליום המחלה הרביעי ואילך

חופש בימי חג

עובד זר זכאי לקבל ימי חופש במועדי החג במדינתו. מומלץ לסכם מהם ימי החג המזכים בחופשה מראש ובכתב על מנת למנוע חיכוכים ועימותים.

תשלום ביטוח לאומי

יש לשלם עבור העובד דמי ביטוח לאומי אשר מכסה מקרים של תאונות עבודה, הריון ועוד. ניתן לדווח על שכר נטו (ואז התשלום משולם ישירות על ידי המעסיק).

פנסיה

עובד זר זכאי ככל עובד אחר בישראל להפרשה לקרן פנסיה לאחר תקופת עבודה מסוימת. הסכומים הנצברים בקרן הפנסיה יועברו לידיו של העובד הזר לאחר שיסיים את עבודתו אצל המעסיק. בהתאם לסעיף 1יא' (ו') לחוק עובדים זרים, קיים הסדר מיוחד להפקדת הפרשות פנסיוניות עבור עובדים זרים.

הסדר זה קובע כי יש להפריש סכומי פנסיה לחשבון בנק מיוחד, אשר מיועד אך ורק למטרה זו, וייפתח וינוהל בהתאם להוראות שיקבע שר האוצר. עד היום (נובמבר 2008) לא נקבע נוהל ולכן יש לשמור כספים אלו עבור העובד.

ביטוח רפואי

יש לבטח את העובד בכל תקופת עבודתו בביטוח רפואי לעובד זר.

יום חופש שבועי

העובד זכאי לקבל יום חופש שבועי בדרך כלל ביום ראשון או ביום שבת.העובד לא חייב לעבוד בבית הקשיש ביום החופש השבועי ובמידה והוא עובד זכאי הוא לקבל תמורה נוספת בגין עבודתו זו. יש להגדיר מראש את יום החופש השבועי של העובד ושעת היציאה והחזרה ממנה.

דמי כיס שבועיים

בנוסף למפורט לעיל, העובד זכאי לדמי כיס שבועיים בסכום שיוגדר מראש.

פיצויי פיטורין

משפחה אשר פנתה לחברות הסיעוד וביקשה החלפת עובד זר, למעשה פיטרה את העובד מעבודתו, לכן העובד זכאי לקבל פיצויי פיטורין בהתאם לחוק – שכר חודש עבור כל שנת עבודה.

תנאי מחיה

יש לספק לעובד תנאי מחיה הוגנים – אוכל מתאים ומספק, פרטיות ומקום לינה.

במקרים רבים נוצרות מחלוקות בין העובד הזר למעסיק לגבי זכויות שונות שלא שולמו לעובד בזמן עבודתו או בעת הפסקת עבודתו. מומלץ להתיעץ עם עורך דין מתחום דיני עבודה או לפנות להליך גישור על מנת לחסוך הוצאות ותשלומים רבים.

למידע נוסף בנושאי זכויות עובד זר וכן זכויות העובדים במקרי תאונות עבודה באתר זכויות עובדים ותאונות עבודה.

יש לציין שמאמר זה אינו מחליף יעוץ משפטי ונועד לספק מידע כללי בלבד.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715427

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר