Home » עידכונים » מענק חימום לקשישים

מענק חימום לקשישים

מענק חימום לקשישיםכשם שאנשים רבים מתקשים להתמודד עם החום העז השורר בחוץ במהלך הקיץ, כך גם תקופת החורף עלולה להקשות על אנשים רבים אשר סובלים מקור ואינם מצוידים במכשירי חימום מספקים, בעיקר כאשר מדובר באוכלוסיית הקשישים.

מאחר ואוכלוסיית בני גיל הזהב נוטה לפתח בעיות רפואיות כאלה ואחרות, הרי שהקור עלול להחמיר את מצבם הבריאותי ולגרום לבעיות רפואיות שונות כמו היפותרמיה, דלקות פרקים, דלקת ריאות ועוד.

מכשירי חשמל שונים לצורך חימום הבית עשויים לפתור את הבעיה, אולם לקשישים רבים אין את האפשרות לעמוד בהוצאות החשמל הגבוהות הכרוכות בכך.

הבשורה החדשה: מענק חימום לקשישים

כדי להקל על הקשישים אשר אין בידם לממן את ההוצאות הרבות הכרוכות בחימום הבית, משרד הרווחה בליווי לשכות הרווחה במועצות המקומיות, החליט להעניק מדי שנה מענק חימום חד פעמי לקשישים המשתכרים קצבת זקנה בסיסית.

מטרת המענק היא להבטיח את בריאותם ולמנוע התפרצויות של מחלות, מניעת צורך בשיקום אורתופדי, או מניעת נפילות,כתוצאה מחשיפה ממושכת לקור.

מי זכאי למענק חימום מלא וכיצד ניתן לקבלו?

אמנם מדובר ביוזמה מבורכת, אולם מענק זה אינו מיועד לכל קשיש, שכן יש לענות על מספר פרמטרים שונים בכדי לקבלו. מענק חימום מיועד לקשישים הנתונים במצב כלכלי קשה, שזכאים לקצבת זקנה ולהשלמת הכנסה או לכל קצבה מיוחדת אחרת אשר ניתנת בשל מצוקה כלכלית, ואינם מקבלים בנוסף תשלומים נוספים, כגון פנסיה או הכנסות ממקורות אחרים.

גם תמיכה כספית קבועה מצד בני המשפחה עשויה לשלול מהקשיש קבלת מענק זה. בנוסף למצבו הכלכלי של הקשיש, ישנה חשיבות לא מבוטלת למקום מגוריו, כאשר על פי חוק רק קשישים המתגוררים באזורים קרים במיוחד – זאת לפי רשימת הישובים המפורטת בביטוח לאומי,  זכאים לקבל מענק חימום מלא בסך- 536 שקלים.

מענק זה משולם בדרך כל בסביבות חודש אוקטובר והוא ניתן באופן אוטומטי על פי רשימת הזכאים אשר מועברת לגורמי הרווחה מטעם ביטוח לאומי.

זכאות למענק חימום חלקי

לאור הקריטריונים הרבים הדרושים לשם קבלת מענק חימום מלא, הוחלט לצמצם את התנאים לצורך קבלת המענק.

קשישים אשר זכאים לקצבת זקנה, קצבת נכות, או גמלת הבטחת הכנסה, וכן קשישים ניצולי שואה, יקבלו מענק חימום חלקי העומד על סך- 182 שקלים , גם אם אינם מתגוררים באזורים הנחשבים קרים במיוחד.

מה לגבי קשישים שאינם זכאים למענק חימום?

מאחר שיש לעמוד בתנאים שונים על מנת לקבל מענק חימום, הרי שקשישים רבים אינם זכאים לו ונאלצים לחסוך בחימום הבית על מנת לצמצם את הוצאות חשמל, גם אם יש בביתם מכשירים שונים המיועדים לצורך חימום.

לכן, הוחלט כי כל קשיש המגיע לגיל פרישה ונתון במצב כלכלי קשה, כלומר- אינו מקבל תשלומים שוטפים נוספים, מלבד קצבת זקנה והשלמת הכנסה, יהיה זכאי להנחה של כחמישים אחוז בחשבון החשמל התקופתי.

אך הנחה זו ניתנת עד רמת צריכה מסוימת, שכן ברגע שצריכת החשמל תהיה גבוהה במיוחד הרי שההנחה לא תינתן מהסכום הכולל. על מנת לקבל הנחה זו אין צורך למלא טפסי בקשה בביטוח לאומי ובחברת החשמל, שכן הזכאות להנחה ניתנת לאור המידע הקיים בביטוח לאומי.

לעתים הנחה זו איננה ניתנת מסיבה זו אחרת, על אף זכאותו של הקשיש, כך שבמידה והקשיש עומד בקריטריונים הרלוונטיים על מנת לקבלה, יש לגשת ולברר את העניין מול ביטוח לאומי.

קשישים רבים אינם מודעים לזכויות הרבות שמגיעות להם ולעתים בשל טעות ביורוקרטית נמנע מהם מלקבל את ההטבות וההנחות המגיעות להם על פי חוק.

מענק חימום מהווה הטבה משמעותית אשר עשויה לסייע לאוכלוסיית הקשישים להתמודד עם ההשלכות הרבות הכרוכות בחשיפה ממושכת לקור. לכן, כאשר הקשיש זכאי על פי חוק למענק זה, יש לעקוב ולוודא כי הוא אכן משולם לו מדי שנה בתאריך המיועד לכך.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715427

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר